Bezpečnost hipostezky

1. Značení:

Značení stezek se děje v rámci Klubu českých turistů, klub českých turistů značí už více než 120 let a za tu dobu je systém značně propracovaný. Značíme pěší, cyklistické a i lyžařské stezky a teď k nim přibyly koňské stezky. Všichni určitě známe tři pruhy nad sebou, dva bílé a uprostřed barevný pruh. To je znak pěší stezky.

Znak koňské stezky je barevné kolečko v bílém čtverci. Barva je barvou stezky. Nejdůležitější stezky jsou stezky červené, pak následuje barva modrá, zelená a odbočky a místní okruhy jsou žluté. Najít koňské stezky, a především získat souhlasy majitelů pozemků se značením, je náročná práce našich dobrovolníků. Proto vás prosíme o shovívavost tam, kde stezka nevede přesně ideálně a o ohleduplnost k ostatním, kteří se v krajině pohybují také. A mají právo se třeba i bát koní a nechtějí na cestě kobylince.

2. Dva druhy uživatelů:

Práci s celým projektem si dáváme pro dva druhy uživatelů. Buď si můžete na některé ze stanic koně půjčit, nebo máte vlastního koně a po celém roce na jízdárně a v okolí, kde už to znáte, si chcete vyjet někam dál. Pro vás, co máte vlastního koně, připravujeme na webových stránkách informace o vybavení jednotlivých stanic, jaké pohodlí jsou schopni připravit Vám a hlavně vašim čtyřnohým miláčkům. O tom, co si vzít s sebou, vás informovat nemusíte, víte to sami dobře. Na stanicích Vám vaše koně ustájí, dají jim seno, vodu, snad i nějaké jádro (pro nás neznalé, jádro neboli jadrné krmení, nadrcené obilí).

Těm, kteří chtějí vyrazit na půjčených koních, bychom rádi poskytli pár rad, aby to byl krásný zážitek pro všechny. Především by celodenní nebo vícedenní výlet neměl být tím prvním, co na koni zažijete. Napřed se seznamte alespoň s minimálním množstvím informací o ježdění, naučte se základům ovládání koně a připravte si svaly, hlavně ty sedací.

3. Vybavení:

Tak co nakoupit. Nejdříve pro Vás. Pokud ještě nevíte, zda se budete jízdě na koni věnovat, a nebo pokud se ježdění na koni chce věnovat vaše rychle rostoucí dítě, není nutné hned pořizovat speciální koňskou výbavu. Cyklistická přilba, rukavice a třeba pátéřák na lyže postačí a má stejné bezpečnostní parametry, jako ty koňské. Jako obuv postačí obyčejné holínky.

Pokud jste se již rozhodli, pak je dobré nakoupit a nešetřit zvlášť co se týče bezpečnosti. Vybavit musíme samozřejmě i koně. V Evropě se po nástupu aut používali koně jen pro sport a vybavení se vyvíjelo tím směrem. Rychle odjet dostih či parkur nebo drezurní úlohu a domu. V Americe naopak vydržel kůň jako pomocník na farmách, který musí mnoho hodin denně pomáhat s ošetřováním dobytka a při dalších pracích. Westernové vybavení je proto lépe přizpůsobené pro dlouhou jízdu. Je sice dražší, ale pro pohodlí Vás a hlavně koní je nesrovnatelně lepší. Dovolená v sedle není úplně laciná, ale určitě stojí za to.

4. Bezpečnost:

Uvědomte si, nakolik jsme zvyklí na výdobytky civilizace. Lyžujeme na svazích, pod kterými čeká teplý grog a sanitka, koupeme se v areálech pod dohledem plavčíků. Tady pojedeme krajinou a pokud se něco stane, tak to bude trvat desítky minut než dojedeme někam k civilizaci. A průvodce bude kromě nás ještě další lidi a koně. Přemýšlejte, malá lékárnička a pití by určitě měla být v sedlové brašně. Kvalitní pláštěnka přivázaná k sedlu.

5. Práva těch druhých:

My máme rádi své koně, nebojíme se jich, koně nám voní. Ne všichni musí být takoví. Aby se turistika na koni zdárně rozvíjela, je třeba i z naší strany ohleduplnost, naše koně by neměli ničit, znečišťovat, strašit. Měli bychom být ozdobou české krajiny. Jihočeská krajina je dnes krajinou pasoucího se dobytka, pokud pojedete přes pastviny, určitě za sebou vždy pečlivě zavřete ohradník. Pokud máme s sebou pejsky, hříbě a podobně, měli bychom je bezpečně ovládat a v případě průchodu obcí nebo rekreačním střediskem bychom je měli mít uvázané.

Pokud se dobře připravíme a vybavíme, pak bude dovolená v sedle skutečně výletem za hranice všedních dní.

Ať Vám koně jdou!